אז למה בעצם כדאי לתרגל יוגה?

May 16, 2021

אז למה בעצם כדאי לתרגל יוגה?

אני נתקל בשאלה הזו מדי פעם, מאנשים שלא מתרגלים שום דבר באופן קבוע או מאנשים שמפחדים לעשות שינוי בשגרת האימונים הרגילה שלהם.

ביחד עם השאלה אני שומע משפטים וקונוטציות למיניהן כמו: "זה איטי מדי" "זה קל מדי " "אין לי סבלנות לדברים כאלה" "מה זה נותן?" וכדומה.

לכן אני כותב את הפוסט הזה, כדי לספק מידע נוסף על תרגול יוגה , כי אני באמת חושב שכל אחד היה מפיק מזה תועלת, ולא הייתי מגזים אם הייתי אומר שזה תרגול שמשנה חיים, בפן הפיזי והמנטלי.

המילה יוגה, פירושה מורכב משתי מילים: איחוד ורתימה (כיוון). איחוד בין הגופני והרוחני וכיוון תשומת הלב.

ברמה השטחית, בתרגול אנחנו עושים סדרה של מתיחות, מכניסים את הגוף למנח מסוים , נשארים במנח הזה ונושמים כמה נשימות. כך לאורך שעה עד שעה וחצי , עוברים על מספר תנוחות ונושמים. כאשר תוך כדי התרגול, קורים מספר תהליכים:

1. שחרור הגוף והנפש: כאשר אנחנו מותחים את הגוף בצורה מסוימת, אנחנו פותחים ומרווחים את החוליות, גידים ורצועות באזור מסוים. כאשר אנחנו נושמים בזמן שאנחנו באותה תנוחה, אנחנו בעצם מזרימים חמצן (אנרגיה, פראנה) לאותו אזור ולמרווח שנוצר במתיחה. אז קורים שני דברים: במישור הפיזי, אנחנו מזרימים אנרגיה לתאים , גם למקומות שהיו חסומים. במישור הנפשי: כל חסימה אשר משתחררת בגוף, משפיעה באופן עקיף על חסימה בנפש. אמרנו כבר שגוף ונפש אחד הם לא?

הדבר חשוב מאין כמוהו במיוחד בימים שלנו, שרוב האנשים עובדים בישיבה מול מחשב, מספר שעות רב ביום. העצמות בעמוד השדרה נדחסות כל היום ונוצרות שם חסימות. החסימות האלה גורמות למגוון בעיות ריאות. כל עוד אין זרימה חלקה של דם ואנרגיה  בגוף, יווצרו בעיות. עמוד השדרה זהו הצינור דרכו מחולקת האנרגיה בגוף. (דרך אגב, עשו ניסוי ותבדקו . שימו לב למצב הרוח שלכם כאשר אתם זקופים וכאשר אתם כפופים. מצב הרוח קשור באופן ישיר לזקיפות עמוד השדרה שלנו...). תוכלו להסתכל כדוגמא על חתולים. החיה המופלאה הזו כמעט ואינה חולה במהלך חייה, והיא אחת החיות אשר הכי דואגת למתיחת עמוד השדרה והגוף שלה, יש לנו מה ללמוד..

2.אנרגיה:  לאחר תרגול יוגה בו נשמנו נכון לאורך השיעור, ההרגשה היא כאילו הטעינו אותנו בחשמל. התרגול מספק כמות עצומה של אנרגיה. אז למי שמרגיש עייפות או חוסר אנרגיה, זה פתרון פנטסטי.⚡

3. ירידה במשקל: מאחר ותרגול יוגה מספק כמות אנרגיה עצומה, הגוף כבר לא מרגיש צורך לאכול כמויות אוכל כמו שהתרגל לפני. בכל אימון יש שריפה של כמות קלוריות מכובדת (באימון אשטנגה אפשר להגיע גם ל500 קלוריות באימון!).

4.גמישות וכוח. שני האלמנטים הללו משתפרים פלאים עם התרגול. חושבים שאימון יוגה זה קל? נסו פעם אחת שיעור אשטנגה מלא ותדברו..💪

5.שיפור ריכוז והרגעות: לתרגול יוגה כמה רבדים. אחד מהם הוא רובד פיזי, תנוחות הגוף(אסנות) ואחד הוא מנטלי, הנשימה והספירות (באשטנגה). כאשר מוסיפים את אלמנט הריכוז בנשימה, כל התרגול מקבל עומק נוסף. התרגול הופך למדיטציה. התוצאה של זה היא שיפור ניכר ביכולת הריכוז ,תשומת הלב והרגעות.

לסיכום, היוגה היא עולם ומלואו, תורה מופלאה שעברה ניסוי וטעיה במשך אלפי שנים. חוכמה שאני מוקיר תודה שנחשפתי אליה. אפשר לרשום על הנושא ספרים שלמים ולא לסיים לעולם. מניתי בפוסט הזה את הדברים העיקריים שרציתי להעביר.

פרטי יצירת קשר

אריק גרינברג
050-736-9888
arikleongrinberg@gmail.com


    רוצים לשמוע עוד?

    הירשמו לניוזלייטר