הקדושה שבאימון גופני

May 16, 2021

כשחושבים על המושג אימון גופני או כושר, לא מקשרים את המילים האלה עם המילה קדושה. איך הדברים האלה יכולים להיות בכלל קדושים? . קדוש הרי בהגדרה, זה דבר שנבדל מחומר, משהו נעלה ורוחני.

אך אם נתבונן יותר לעומק הדברים, נצליח אולי לראות אחרת.

לאימון גופני יש כמה רבדים. ישנו את הרובד היותר שטחי, בו אנחנו מתאמנים ועושים את התנועות שצריך לעשות, פשוט לגמרי.

אך ישנם רבדים יותר עמוקים שם, אליהם לא מגיעים רוב האנשים. או במודע או לא במודע.

ישנה דרך אחרת להתאמן, דרך בה אנחנו מרוכזים לגמרי בכל תנועה, התודעה מפוקסת כמו קרן לייזר על השריר שמתאמץ, ואנחנו שואפים ונושפים בתיאום עם התנועה, בצורה איטית כמה שניתן ובמטרה להגיע לטווח מקסימלי של מתיחה בשריר. אז בעצם,  אימון גופני הופך להיות יוגה (מקור המילה יוגה הינו באיחוד בין גוף ונפש).

נדיר מאוד לראות אנשים שמתאמנים בצורה הזו וחבל. במקום להפיק את המירב מהזמן שהם משקיעים באימון, הם נשארים בשכבה הכי שטחית של הענין (לא בקטע רע או בקורתי) ולא צוללים לעומק .

עכשיו מדוע בעצם להתאמן בצורה כזו? מה התועלת?

קודם כל, כאשר נכנסים לרמת ריכוז כזו באימון, מאבדים תחושת זמן. הזמן יכול לעבור לו, בלי שנדע בכלל כמה עבר ומה השעה. הזמן הוא מושג שהומצא על ידי בני אדם, הוא יחסי וסוביקטיבי. כאשר לא מתייחסים אליו, הוא פשוט לא קיים.( כמו חידת זן מפורסמת ששואלת: אם עץ נפל ביער, ואף אחד לא שמע, האם זה באמת קרה?).

 התופעה הזו של איבוד זמן נפוצה אצל ספורטאים מקצועניים או אמנים, שנכנסים לדבר שנקרא ZONE. שם היצירתיות שלהם והיכולות שלהם באים למקסימום.

מעבר לזה, משפרים את הריכוז. דבר שבורח מידינו יותר ויותר מיום ליום, עם כל הטכנולוגיה שגונבת מאיתנו תשומת לב.

אימון בצורה כזו, איטית ומבוקרת, הרבה יותר מועילה לגוף ולשרירים. עבודה בטווח מלא משפרת את הגמישות של השרירים והגידים. אפשר להתאמן עם משקולות גם בלי להראות מכווץ ותקוע, אפשר לשמור על טווחי תנועה ואתלטיות.

באימון רצוי לנטרל כמה שיותר הסחות דעת, להניח את הטלפון בצד לשעה , ולבוא עם כוונה מוחלטת לריכוז מלא. שוב, לא משנה מה סוג האימון שאתם עושים.

כך הופכים אימון גופני, לדבר רוחני לחלוטין, דבר קדוש.

יחד עם זאת, עדיף לצאת מהגדרות של רוחני וחומרי. כל דבר יכול להיות זה או זה או שניהם. רוב האנשים ששומעים את המילה יוגה, מייד עולות בראשם אסוסיאציות של משהו מאוד רוחני ועמוק, שמתאים רק "לאנשים שלווים" ואילו אימון בחדר כושר לדוגמא, ירתיע את רוב האנשים ה"רוחניקים" שאני מכיר, הם יגידו זה "כזה שטחי" "מתרכזים רק במראה החיצוני" "זה לא טבעי" וכולי.

אבל גם יוגה , שנחשבת למשהו רוחני, יכולה להיות דבר שטחי לגמרי, שעושים ללא מודעות, רק לצאת ידי חובה, במהירות וללא תשומת לב.

נסו לחשוב מעט על הדברים האלה. לצאת מהגדרות ולהוסיף את פן הריכוז לכל אימון גופני שאתם עושים. אם זה משקולות בחדר כושר ואם זו הליכה בפארק. אין סוף לעומק של הדברים. נסו לצלול לכל דבר שאתם עושים, כמה שיותר עמוק.

ואז הריכוז יתחיל להיכנס יותר ויותר לכל תחום בחיים שלכם. אימון הריכוז בפעילות הגופנית יהיה רק ההתחלה, למציאת  עומק בכל דבר שתעשו. עולם חדש יכול להתגלות לכם, עולם שלא שמתם לב אליו עד עכשיו. 

אם הצלחתם לקרוא את הפוסט הזה ברציפות  ללא שום הסחת דעת,  טפחו לעצמכם על השכם והמשיכו כך. אם לא, לא נורא, יש לכם עכשיו עוד כלי לשפר את הריכוז שלכם.

פרטי יצירת קשר

אריק גרינברג
050-736-9888
arikleongrinberg@gmail.com


    רוצים לשמוע עוד?

    הירשמו לניוזלייטר