מיינדפולנס ומדיטציה. למה בעצם צריך את זה?

May 16, 2021

מיינדפולנס ומדיטציה. למה בעצם צריך את זה?

הרבה אנשים כששומעים את המילה מדיטציה, מייד עולה להם בראש תמונה של אדם יושב בישיבה מזרחית ועיניים עצומות, רגוע, שקט. נדמה שעושים זאת בשביל להירגע. זה נכון, חלקית.

המון מחקרים נעשו בנושא. הוכח בוודאות שתרגול קבוע של מדיטציה משפר את הבריאות, ריכוז, מרגיע, מוריד לחץ דם, מווסת פעילות הורמונלית ועוד. אבל מעבר לזה, יש עוד דברים ברובד יותר עמוק.

מדיטציה זו בעצם עצירה. הפסקה. של כל מה שאנחנו עושים כרגע למשך זמן כלשהו.(מדיטציה גם אפשר לעשות תוך כדי פעילות ובתנועה,גם תוך שטיפת כלים ופעילות ספורטיבית,זה לא סותר). זרם המחשבות לא מפסיק לרגע, אי אפשר לעצור אותו וזו גם לא המטרה שלנו. ההפך. אנחנו רוצים להתבונן בו. אנחנו רוצים לצאת לרגע מתוך הטירוף (בקטע טוב) הזה שקורה בתוך הראש שלנו ולהפוך לעדים.

ולמה אנחנו רוצים להפוך לעדים? כי אז נוכל להבין את עצמנו. להפסיק לפעול על אוטומט מתוך דפוסים ישנים שכבר לא מועילים לנו ואפילו רובם גורמים לנו סבל. כל התנהגות שלנו, נובעת במקור שלה מתוך מחשבה מסוימת שכך עלי להתנהג.  במדיטציה אנחנו מגיעים לשורש הדברים, ומתבוננים במחשבות עצמן.

זהו רק חלק קטן של מדיטציה. אפשר להתבונן במחשבות, אפשר להתבונן ברגשות, אפשר להתבונן בתחושות הגוף ועוד תרגולים שונים. איננו צריכים לעשות כלום, רק לשבת בשקט ולהתבונן. עצם הדבר הזה מנוגד לחלוטין לתפיסה בעולם המערבי, שלשבת ולא לעשות כלום זה בזבוז זמן. אבל זה דבר הכרחי מעין כמוהו במיוחד בימים אלו, שלרגע אחד אין עצירה. מרגע שאנחנו קמים , אנחנו מדברים בטלפון, הודעות, וואטסאפ, מיילים, טלויזיה, אינטרנט, עיתונים, אפילו לאכול עושים תוך כדי מבט בטלפון, אפילו לוקחים את הטלפון למיטה. אין רגע שלנו עם עצמנו בלי לעשות כלום .

בדרך זו, נמשיך לפעול על אוטומט עד יום מותנו, בלי ששום דבר ישתנה. נמשיך לסבול מאותם דברים ולא נבין למה. ננסה לשנות את התנאים החיצוניים כל הזמן, נעבור לבית יותר גדול, נקנה רכב חדש, נלמד עוד איזה קורס, אולי גם נשנה מקצוע, נלך לסדנה, נתחתן, אולי נתגרש, נביא ילדים, נשמור על הבריאות ונעשה כושר, אבל משהו בפנים ימשיך להציק. ההרגשה לא תשתנה יותר מדי. ההפך, היא תחמיר, כי לא נבין מדוע אנחנו עדיין אומללים כאשר התנאים החיצוניים שלנו מושלמים על פניו.

הפתרון הוא בעבודה פנימית. בחקירה. בהתבוננות ושינוי בפנים.

ניתן לרשום על הנושא עוד המון. הוא רחב ומרתק, אותי באופן אישי. אני יכול להגיד שהחיים שלי השתנו מקצה לקצה מאז שהתחלתי לתרגל מדיטציה באופן קבוע לפני מספר שנים.

מתי בפעם האחרונה ישבת עם עצמך, בלי לעשות כלום?

פרטי יצירת קשר

אריק גרינברג
050-736-9888
arikleongrinberg@gmail.com


    רוצים לשמוע עוד?

    הירשמו לניוזלייטר